To co najbardziej lubimy, podczas naszych chorwackich wojaży, to odwiedzanie miejsc nieoczywistych, często nieznanych turystom. Jedną z takich przygód była wizyta w destylarni Aura w Buzet, na półwyspie Istria, która słynie z wysokiej jakości brandy ale nie tylko.
Aura to również pyszne dżemy i powidła, a także ocet jabłkowy i z czarnego bzu. Jest wielce prawdopodobne, że będąc w sklepach wolnocłowych na chorwackich lotniskach bądź w większych sklepach widzieliście produkty marki Aura.
Do destylarni Aura trafiliśmy chwilę po zakończeniu 7-kilometrowego marszu ścieżką siedmiu wodospadów. Zakład znajduje się nieopodal starej części miasta. Destylarnię zwiedziliśmy z przewodnikiem, który opowiedział nam o historii tego miejsca, a także zapoznał nas z etapami produkcji brandy – od fermentacji owoców, destylacji w miedzianym alembiku (marzenie wielu koneserów domowych napojów wysokoprocentowych), maceracji owoców, starzenia brandy aż po napełnianie, etykietowanie i pakowanie.
Obok tradycyjnych brandy: Biska, Medica i Teranino destylarnia Aura produkuje również brandy z szałwii, mięty, derenia, chleba świętojańskiego (rogač), oliwek i migdałów, dzikiej gruszy, dzikich jabłek czy owoców leśnych. Destylarnia Aura jest jedynym producentem Biska extra, która powstaje z białej jemioły zbieranej wyłącznie z jabłoni.
Wśród dżemów i powideł znajdziemy m.in. smaki: figowe, śliwkowe, dereniowe, miętowe czy pokrzywowe.
Po krótkiej wycieczce odbyła się obowiązkowa degustacja trunków, a także wytwarzanych w zakładzie dżemów i powideł. Na miejscu mamy możliwość zakupu wszystkich wytwarzanych produktów. Wyjść z pustymi rękami z takiego miejsca byłoby grzechem. Będąc na Istrii, koniecznie zajrzyjcie do Aury.
Będąc na miejscu spróbujcie owoców prosto z wysokoprocentowego alkoholu, który potrafi dobrze wykrzywić. Również my nie omieszkaliśmy spróbować.
REKLAMA
Produkty Aury spotkacie w wielu winnicach na terenie całej Chorwacji, w sklepach delikatesowych, renomowanych hotelach, najlepszych restauracjach i na lotniskach. Aura posiada również własne sklepy m.in. w Hum oraz w Buzet, a także w miejscowości Vrbnik na wyspie Krk oraz w Parku Narodowym Krka.
Więcej informacji uzyskacie ze strony www.aura.hr
Destylarnia Aura na mapie
REKLAMA
Patrycja
-Witam czy wejście do destylarni jest płatne? I w jakim języku można się porozumieć z przewodnikiem?
Wojtek Tyluś
-Destylarnia składa się z dwóch części, pierwsza jest dostępna bezpłatnie, tam można nabyć produkty, nie tylko alkohole, natomiast druga jest dostępna wyłącznie z przewodnikiem. Kiedy my byliśmy było za darmo jednak mieliśmy szczęście ponieważ był przewodnik, którego czasami nie ma na miejscu
Patrycja
-Dziękuję za odp